Nepažintas senųjų knygų pasaulis

Lapkričio 22 d., trečiadienį, 18 val. keturios Vilniaus bibliotekos – Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Vilniaus universiteto biblioteka ir Lietuvos audiosensorinė biblioteka – bei Lietuvos nacionalinis dailės muziejus atidaro parodą „Nepažintas senųjų knygų pasaulis“. Pirmą kartą vienoje vietoje visuomenei bus pristatytas išblaškytas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų bibliotekų paveldas. Paroda Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) veiks nuo 2023 m. lapkričio 23 d. iki 2024 m. kovo 31 d.

 Vilniaus bibliotekose saugoma apie pusė milijono senųjų XV–XVIII a. knygų. Tokios gausybės iškart pažinti neįmanoma. Bet parodyti šių knygų įvairovę ir grožį, sužinoti, kas ir kodėl jas skaitė – galima. Parodoje lankytojai susipažins su devynių garsių LDK giminių – Radvilų, Chodkevičių, Sapiegų, Kosakovskių, Platerių, Oginskių, Huten-Čapskių, Lopacinskių, Tiškevičių – vieno kurio nors dvaro bibliotekos knygomis, o tuo pačiu ir su šių bibliotekų savininkais – didžiaisiais LDK bibliofilais. Šios asmenybės, jų bibliofilinė veikla liudija plačią europinę Lietuvos kultūrinių ryšių amplitudę. Tikimasi, kad paroda paskatins ir tolesnius Lietuvos kultūros, bibliotekų ir knygos istorijos tyrimus.

Atrenkant eksponatus šiai parodai rengėjus lydėjo sėkmė, nes pavyko naujai identifikuoti dvi Nesvyžiaus Radvilų bibliotekos knygas. Viena jų atkeliavo iš asmeninio Lietuvos Respublikos Prezidento dr. Gitano Nausėdos rinkinio, kita – iš Lietuvos MA Vrublevskių bibliotekos fondų. Parodą praturtino ir du eksponatai iš privačių dr. Jauniaus Gumbio ir Lietuvos meno pažinimo centro „Tartle“ rinkinių. Ši paroda skirta ir knygų mėgėjams, ir žinovams.
Siekiant priartinti senosios knygos meną prie šiandienos knygos kūrėjų dailininkų, knygos tyrėjų ir plataus skaitytojų bei lankytojų rato, parodos aprašai pateikiami lietuvių ir anglų kalbomis, su jais galima susipažinti ir garsiniu būdu. Paroda skirta 700-osioms Vilniaus miesto metinėms.


LMA nuotraukos
Pasidalino Audronė Musteikienė