Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos 30-mečio renginys
Pirmos dienos pažintį su Šiaurine Lenkija pradėjome nuo Varmės Lidzbarko, kuriame lankėme vyskupų pilį ir rezidenciją.
Iki XIII a. šioje vietoje egzistavo prūsų tvirtovė, nuo XIII–XVIII a. Varmės Lidzbarkas priklausė vyskupams. Pilis pastatyta XIV a. vid. ir yra gotikinės gynybinės architektūros paminklas, itin vertingas ne tik Lenkijoje, bet ir Vakarų Europos gotikos paveldo kontekste. Per Varmės Lidzbarką eina vadinamasis Europos plytų gotikos kelias. Keliavome toliau. Lankėme Fromborko Varmės vyskupijos kapitulos katedrą (XV a.) ir įtvirtintą jos kompleksą.
Čia mūsų laukė siurprizas – specialiai mūsų grupei buvo surengtas net dviejų vargonų muzikos koncertas nuostabios akustikos katedroje.
Iš Fromborko katedros bokšto gėrėjomės nuostabia panorama.
Antrą dieną lankėme netoli Elbingo įsikūrusią nedidelę gyvenvietę Janovas prie Elbingo (Janow pod Elblągiem). Jau XV a. šioje vietoje buvo Kryžiuočių ordinui priklausęs dvaras, kuriame buvo auginami žirgai, vėliau dvaras tapo privačiu. Mus mielai pasitiko dvaro savininkė. Priešais dvaro rūmus, prie tvenkinio ir dvaro gėlynų šimtamečio skroblo paunksmėje, prie ilgų stalų, užtiestų baltomis staltiesėmis gėrėme kavą, arbatą su nuostabaus skonio naminiu šio dvaro pyragu. Vaišino šio dvaro savininkė ir nuoširdžiai papasakojo dvaro istoriją. Išlikusi dvaro sodybos struktūra, itališkos vilos tipo gyvenamasis namas su dalimi autentiškos vidaus įrangos, nedidelis parkas.
Tai nedidelio Rytprūsių dvarelio ir jo likimo pavyzdys. Aplankę dvarą, keliavome toliau.
Atvykome į Kvidzyną. Kvidzynas (ordino laikais Marienverderis) buvo Pomezanijos (Pamedės) vyskupijos kapitulos pilis ir katedra (XIV–XV a.).
Kompleksas, pastatytas kryžiuočių ordino pilių pavyzdžiu, žavi savo autentiškumu. Lankėme muziejų pilyje ir katedrą, kurioje išlikę įspūdingi gotikinės tapybos fragmentai.
Pakeliui, vykdami į Malborką, dar sustojome nedideliame Gnievo viduramžių miestelyje ant aukšto Vyslos skardžio. XIII–XIV a. čia pastatyta kryžiuočių ordino pilis. XV a. vid. ji atiteko Lenkijai. XVII a. Gnievo seniūnu buvo būsimasis karalius Jonas Sobieskis. Jis savo žmonai greta pilies pastatė barokinius rūmus. Nors daug kartų keitėsi pilies šeimininkai ir paskirtis, tačiau tai – viena iš kelių labai gerai išlikusių ordino pilių.
Apžiūrėjome miestelį ir pilį.
Antroje dienos pusėje pasiekėme Malborką.
Malborkas (ordino laikais Marienburgas) – vokiečių Kryžiuočių ordino sostinė 1309–1457 m., didžiojo ordino magistro rezidencija, didžiausia gotikinė plytų mūro pilis pasaulyje (UNESCO objektas). Vėliau vykome į įspūdingą naktinę ekskursiją pilyje. Mus pasitiko paslaptingas pritemdytas pilies menių apšvietimas ir ilgi gotikinės architektūros koridoriai, vedantys į riterių-vienuolių celes, menes, didžiojo magistro apartamentus, katedrą. Viename iš vidinių kiemų, artėjant prie pilies katedros, girdėjosi berniukų choras, giedantis sakralinę muziką.
Blausiame apšvietime, menančiuose viduramžius tamsiuose koridoriuose ar menių šešėliuose kartais pasirodo vaiduokliai – persirengėliai vienuolių rūbais su žibintais rankose. Taip romantiškai baigėsi mūsų antroji diena.
Kitą rytą vykome į Žalgirio mūšio lauką, kur mūsų laukė iškilmės, Žalgirio mūšio muziejaus lankymas ir tos dienos kulminacija – Žalgirio mūšio inscenizacija – viena įspūdingiausių ir didžiausių tokio pobūdžio viduramžių istorijos rekonstrukcija Europoje.
Iškilmių, skirtų Žalgirio mūšio minėjimui, metu LBKS atstovų delegacija su Lietuvos ambasados Lenkijoje atstovais, Lietuvos kariuomenės atstovais padėjo vainikus prie Žalgirio mūšio monumento ir prie LBKS pastatyto paminklinio akmens.
Lietuvos bajorų karališkąją sąjungą atstovavo sąjungos vado pavaduotoja kultūrai, senatorė Aelita Bielinytė ir senatorius Algimantas Jazdauskas.
Nuotraukoje iš kairės į dešinę: Mindaugas Bernotas, Aelita Bielinytė, Algimantas Jazdauskas
Antroje dienos pusėje pasiekėme Olštyną – seną viduramžių miestą. Su grupės vadove-gide pasivaikščiojome po vakarėjantį senamiestį.
Ketvirtą mūsų įdomios kelionės dieną lankėme Varmės vyskupams priklausiusią gotikinę pilį Olštyne, kurioje veikia nedidelis, bet informatyvus muziejus.
Jo ekspozicijos yra skirtos Mikalojui Kopernikui, regiono sakralinei ir pasaulietinei bei taikomajai dailei.
Tęsėme kelionę.
Toliau mūsų kelyje – kalvotose apylinkėse tarp dviejų ežerų įsikūręs Rynas ir jį garsinanti įstabi pilis (XIV–XV a.).
Pilis priklausė vokiečių ordinui, joje kurį laiką gyveno iš LDK pas kryžiuočius pabėgęs Vytautas su žmona Ona, XVI a. pradžioje pilis pritaikyta Prūsijos kunigaikščio Albrechto medžioklės rezidencijai. Lankėme pilį, joje pietavome.
Paskui vykome į Šventąją Liepą. Čia lankėme Švč. Mergelės sanktuariumą ir jėzuitų ansamblį (XVII–XVIII a.) – vieną iš kelių garsiausių Švč. Mergelės Marijos sanktuariumų Lenkijoje.
Kelionė Lietuvos link. Vakare (pro Kauną) pasiekėme Vilnių.
Stanislovo Butkevičiaus nuotr.
Registruoti vartotojai nuotraukas gali rasti VEIKLA => Renginių galerija => Netradicinė Šiaurinė Lenkija
Renginio iniciatorė ir organizatorė LBKS vado pavaduotoja kultūrai, senatorė Aelita Bielinytė, h. Dževica, ir UAB „Apija“